Trump’ın ‘göçmenleri durdurma’ vaadi ekonomiyi nasıl etkileyecek?

Donald Trump yasadışı göçü engellemek için giderek daha agresif planlar ortaya koyarken, kimi ekonomistler Trump’ın önerilerinin ABD iş piyasasına büyük bir darbe vuracağı konusunda endişeli.

Trump, göçmen işçilerin herkes için ücretleri düşürdüğünü ve yerli Amerikalıların işlerini ellerinden aldığını savunuyor.

Ancak bazı ekonomistler ve iş insanları, Trump’ın planlarının işsizliği ve durgunluğu tetikleyebileceği ve aynı zamanda ülkenin göçmen işgücüne zarar verebileceği konusunda uyarıyor.

Ekonomistlere göre, inşaat, gıda hizmetleri ve tarım gibi kilit sektörler en fazla sarsıntıyı görecek sektörler. 

TRUMP NE ÖNERİYOR?

“Amerikan tarihindeki en büyük sınır dışı operasyonunu” başlatma sözü veren Trump ve ekibi, 11 milyondan fazla kişiyi sınır dışı edeceklerini ve süreci hızlandırmak için farklı gözaltı kampları kuracaklarını açıkladı.

Ayrıca, binlerce sığınmacının mahkeme tarihlerine kadar Meksika’da beklemelerini gerektiren “Meksika’da Kal” politikasını benimseme vaadi veren program, görevlilerin göçmenleri yakaladıktan sonra derhal kendi ülkelerine geri göndermelerini sağlayacak düzenlemeleri de içeriyor.

Trump kampanyası yaptığı açıklamada Başkan Biden’ın politikasının “ABD’yi çalışkan Amerikalıların ücretlerine ve fırsatlarına doğrudan saldıran milyonlarca düşük ücretli yasadışı göçmenle doldurduğunu” söyledi.

Kampanya Sözcüsü Karoline Leavitt, Biden’ın ‘yasal ikamet talepleri beklenirken göçmenlere çalışma izni verme’ yönündeki politikasının özellikle Afrikalı Amerikalılar, Hispanik Amerikalılar için yıkıcı olduğunu söyledi.

ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜYOR

Öte yandan bazı çalışmalar ise göçteki artışın tüm çalışanlar için ücretleri ve iş fırsatlarını düşürdüğünü gösteriyor.

Örneğin, Harvard ekonomisti George Borjas, belirli bir gruptaki göçmen sayısındaki yüzde 10’luk artışın, o grubun ücretini yaklaşık yüzde 3 ila 4 oranında düşürdüğünü ve bunun özellikle daha düşük eğitim seviyesine sahip çalışanları etkileyebileceğini aktardı.

Borjas’ın çalışması aynı zamanda daha düşük ücretlerin işverenler için daha yüksek kar getirebileceğini ortaya koydu.

Bazı ekonomistler ise iş piyasasının, özellikle inşaat ve tarım gibi sektörlerde çalışan kişilerin toplu olarak sınır dışı edilmesinden olumsuz etkileneceğini söylüyor.

Bu ekonomistlere göre, ABD doğumlu işçilerin mevsimlik, düşük ücretli, uzak yerlerde bulunan veya fiziksel olarak zorlayıcı işleri istemeleri de daha düşük bir ihtimal. Bu nedenle bu sektörler de sıkı göç politikalarından olumsuz etkileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir