Tecavüz suçlamasıyla 17 yıl hapis yatan adamın suçsuz olduğu ortaya çıktı, “özür dilemek için çok geç” dedi

T24 Dış Haberler

İngiltere’de işlemediği bir tecavüz suçundan 17 yıl hapis yatan Andrew Malkinson‘ın suçsuzluğu kanıtlandı. 

Ceza Davalarını İnceleme Komisyonu (CCRC), 2003 yılında Salford, Greater Manchester’da güvenlik görevlisi olarak çalışırken bir kadına tecavüz etmekten hüküm giyen Andrew Malkinson’un suçsuz olduğunu 17 yıl sonra kabul etti. 

Malkinson, yıllarca masum olduğunu savunduktan sonra mahkumiyetinin Temyiz Mahkemesi tarafından bozulmasının ardından serbest bırakıldı.

58 yaşındaki Malkinson, sahte bir itirafta bulunmuş olsaydı 6 sonra serbest bırakılacaktı ancak suçu işlediğini kabul etmeyi reddetti.

Malkinson, davasının 2009 yılında CCRC tarafından incelenmesi için başvuruda bulunduğunu ancak 2012 yılında yapılan inceleme sonucunda komisyonun masraflarla ilgili endişeler nedeniyle daha fazla adli tıp testi yapılmasını ve davanın temyize götürülmesini reddettiğini söyledi. 

İkinci bir başvurunun da 2020 yılında reddedildiğini belirten adam, önemli DNA kanıtlarının 2007’den beri mevcut olduğunu ancak o dönemde polis veri tabanında bir eşleşme bulunamadığını söyledi. 

CCRC’nin başkanı Helen Pitcher, “Sayın Malkinson’a bir mektup yazarak kendisine en içten üzüntülerimi ve komisyon adına kayıtsız şartsız özürlerimi ilettim. Malkinson’ın haksız yere mahkum edilmesinin hayatı üzerindeki yıkıcı etkisini hayal bile edemeyiz. Ben sadece davayı ele alış şeklimizin kendisine verdiği ilave zarar için özür dileyebilirim” diye konuştu.

Malkinson, “Özür dilemek için çok geç. Onların başarısızlıkları bana acı dolu bir hayat yaşattı. Ben masumum ve tek değilim. Benim gibi başkaları da var” diye konuştu.

Serbest bırakılan Malkinson, bir arkadaşının minibüsüyle Avrupa’yı dolaştıktan sonra İspanya’nın Sevilla kentindeki bir kamp alanında çadırda yaşamaya başladı. Çadırda yaşamanın kendisine huzur verdiğini, “anonimliğin ve doğanın” tadını çıkardığını söyledi.

Malkinson, İngiltere’de olmaya katlanamadığını da sözlerine eklerken, tazminat alması gerektiğini ancak tazminatı ödenene kadar parası olmadığını da açıkladı. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir