Savcılık ön raporu hazırladı: Diyarbakır ve Mardin’deki yangın elektrik kaynaklı çıkmış

Diyarbakır ve Mardin arasında 15 bin dönüm arazide çıkan yangının çıkış nedenine ilişkin tartışmalar sürerken, savcılığın soruşturması kapsamında ön rapor hazırlandı. Buna göre, yangının elektrikten çıktığı tespit edildi. Raporda, köylülerin ve görgü tanıklarının ifadesi ile elde edilen delillere yer verildi.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki Köksalan köyünde, 20 Haziran saat 22.15’te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgârın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever köylerini etkileyen yangın, Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler köyleri istikametine doğru ilerlemiş, ekiplerin ve vatandaşların yoğun çalışması sonucu söndürülmüştü.

Üç gün etkisi devam eden yangında 15 kişi hayatını kaybetmiş, 78 kişi ise yangından etkilenmişti. Üç kişinin entübe edildiği ve iki kişinin ise yoğun bakım servisinde tedavisi sürerken, yangın felaketiyle ilgili Diyarbakır ve Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

Mardin Mazıdağı ile Diyarbakır Çınar’daki yangının ilk 24 saati

Sabah’tan Hüseyin Kaçar’ın haberine göre; yangın başladığı nokta olan Çınar ilçesine bağlı Köksalan köyünde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, jandarma olay yeri inceleme ekipleri çalışmalar yaptı.

Dicle Elektrik’ten anız yangınına ilişkin yeni açıklama: Elektrik hattından kaynaklandığı iddia eden kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Köylülerin ve görgü tanıklarının ifadesi ile elde edilen deliller kapsamında savcılık tarafından yangın felaketiyle ilgili ön rapor hazırlandı.

Raporda, yangının elektrikli kaynaklı olduğu tespitine yer verildi. Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında, detaylı raporun ilgili kurumlar da dinlendikten sonra önümüzdeki günlerde hazırlanacağı belirtildi.

Mardin Tabip Odası’ndan ön rapor: “Havadan müdahale edilmemesi, kayıpların artmasına neden oldu”

Öte yandan Mardin Tabip Odası tarafından, Diyarbakır-Mardin arasında üç gün önce çıkan yangına ilişkin hazırlanan ön raporda da, yangına havadan müdahale edilmemesinin sonuçlarına dikkat çekilerek, şöyle denildi:

“Yangının gece meydana gelmiş olması ve bazı yerleşim yerlerine ulaşımın zorluğu gibi sebeplerle karadan müdahalenin yetersiz kaldığı, yangına havadan müdahale edilmemesinin ve ilimizde yanık tedavi ünitesi bulunmaması sebebiyle çok sayıda hastanın civar illere sevk edildiği ve bu durumun yanık gibi acil müdahale gerektiren bir durum için yaşanan kayıpların artmasına sebebiyet verebileceği düşünülmüştür.”

Mardin Tabip Odası’ndan Diyarbakır-Mardin arasındaki yangına ilişkin ön rapor: “Yangına havadan müdahale edilmemesi, kayıpların artmasına neden oldu”

Diyarbakır ve Mardin’deki yangınlarda 500’den fazla hayvan öldü, yaralı hayvanlar “satın alınarak” kesimden kurtarılmaya çalışılıyor

Aynı bölgede 2023’te de yangın çıkmış: DEDAŞ kusurlu bulundu, köylüye tazminat ödendi

Felaketin boyutu bölgede Tarım İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucu ortaya çıktı. Diyarbakır’da 8 bin 100 dönüm ve Mardin’de ise 7 bin dönüm arazi yangından etkilenirken, 5 bin 450 hasadı yapılmamış arpa ve buğday köyü döndü. Hasar tespit çalışmaları sürerken, yangından 556 küçükbaş hayvan öldü, 250 yaralı hayvan da Et ve Balık Kurumu’na kesime gönderildi. 

DEDAŞ “Elektirikten kaynaklanmıyor” dedi, suç duyurusunda bulundu

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) Diyarbakır ve Mardin arasındaki yangına ilişkin açıklamasında, “Elektrik hatlarından kaynaklanmıyor” demiş, yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklandığını iddia eden köylü hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 

Şirketten yapılan açıklamada, sosyal medyada paylaştığı videoyla Diyarbakır’ın Çınar ve Mardin’in Mazıdağı ilçelerinin bazı mahallelerini etkileyen yangının sebebi olarak elektrik tellerini gösteren İ.E’nin “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaydığı” belirtilmişti.

“Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasındaki yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Olayın meydana geldiği ilk andan itibaren Dicle Elektrik olarak ekiplerimizle sahada incelemelere başladık. Bazı medya kanallarında yangının elektrik kaynaklı olduğu belirtilmiş olsa da yaptığımız incelemelerde yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklanmadığını belirledik. Hatta belirtilen bazı bölgelerde elektrik iletim hatlarının dahi yangının meydana geldiği bölgelerden geçmediğini gördük. Tespit çalışmalarımıza ilgili kamu birimleriyle devam ediyoruz. Herhangi bir farklı bulgu edindiğimizde yetkili birimlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.”

TIKLAYIN – Mardin Mazıdağı ile Diyarbakır Çınar’daki yangında ölü sayısı 15’e yükseldi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir