Celal Bayar’ın Kızı Hayatını Kaybetti

Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın kızı Dr. Nilüfer Gürsoy, İstanbul’daki evinde 103 yaşında hayatını kaybetti.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, sosyal medya hesabından yayınladığı taziye mesajıyla Dr. Nilüfer Gürsoy’un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Uysal paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Asırlık bir çınarın vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrendim. Kurucu liderimiz, 3. Cumhurbaşkanı’mız Celal Bayar’ın kızı, her ziyaretimiz vesilesiyle Demokrat Geleneğe derin bağlılığını müşahade ettiğim Adalet Partisi eski Milletvekilimiz Nilüfer Gürsoy Hanımefendiyi kaybettik. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Başta Bayar ve Gürsoy Ailesi olmak üzere tüm dava arkadaşlarımızın, dostlarının ve milletimizin başı sağ olsun.”

NİLÜFER GÜRSOY KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ni bitirdi. Doktora yaptı, üniversitede klasik filoloji asistanı olarak görev yaptı. Aktif siyaset hayatına 27 Mayıs Darbesinden sonra girdi. 1961 Genel Seçimlerinde Adalet Partisi listesinden Bursa milletvekili seçildi.

Kasım 1970’te Ferruh Bozbeyli önderliğinde Adalet Partisinden istifa eden senatör ve milletvekillerinden biridir. Bu hareket, Demokratik Partiyi kurmuştur.

Nilüfer Gürsoy

Olay Türk siyasi tarihinde 41’ler diye anılmıştır. Partinin, Genel başkanlığa Ferruh Bozbeyli seçilmiştir. Yüksel Menderes, Sadettin Bilgiç, Talat Asal, Faruk Sükan, Aydın Menderes ve Mutlu Menderes ile birlikte parti yönetiminde yer almıştır. 26 Mart 1975’te parti bölünmüştür. Başta Sadettin Bilgiç ve Mutlu Menderes olmak üzere 12 milletvekili ile tekrar Adalet Partisine geçmiştir. Bir sonraki seçimlere katılmadı ve 12 Eylül Darbesi gelmeden aktif siyasetten tamamen çekilmiştir.

Celal Bayar

Ahmet İhsan Gürsoy ile evlendi ve 3 çocuğu oldu. Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, Prof. Dr. Akile Gürsoy ve Bilge Gürsoy’un annesidir.

Gürsoy, 2015 yılında babasının kitaplarının da olduğu 20 bin kitaplık koleksiyonunu Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi’ne bağışladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir